NCERT Class 6 Maths Chapter 10 Mensuration Exercise 10.3

Chapter 10 Mensuration Exercise 10.3

Question 1: Find the areas of the rectangles whose sides are:
a) 3 cm and 4 cm
b) 12 m and 21 m
c) 2 km and 3 km
d) 2 m and 70 cm
Answer:

a)
Area of rectangle = l × b
= 3 cm × 4 cm
= 12 cm²

b)
Area of rectangle = l × b
= 12 m × 21 m
= 252 m²

c)
Area of rectangle = l × b
= 2 km × 3 km
= 6 km²

d)
Area of rectangle = l × b
= 200 cm × 70 cm
= 14000 m²

Question 2: Find the areas of the squares whose sides are:
a) 10 cm
b) 14 cm
c) 5 m
Answer:

a)
Area of square = s × s
= 10 cm × 10 cm
= 100 cm²

b)
Area of square =  s × s
= 14 cm × 14 cm
= 196 cm²

c)
Area of square = s × s
= 5 m × 5 m
= 25 m²

Question 3: The length and breadth of three rectangles are as given below:
a) 9 m and 6 m
b) 17 m and 3 m
c) 4 m and 14 m
Which one has the largest area and which one has the smallest?
Answer:

a)
Area of rectangle = l × b
= 9 m × 6 m
= 54 m²

b)
Area of rectangle = l × b
= 17 m ×  3 m
= 51 m²

c)
Area of rectangle = l × b
= 4 m × 14 m
= 56 m²

Therefore, the rectangle which has the length 4 m and breadth 14 m has the largest area.

Question 4: The area of a rectangular garden 50 m long is 300 sq m. Find the width of the garden.
Answer:

Given
Length of rectangular garden = 50 metre
Area of rectangular garden = 300 metre²

To find: Width of the garden
Let the breadth of the rectangular garden be x.
= 50 × x = 300
= x = 300/50
= x = 6
Therefore, the width of the rectangular garden is 6 metre.

Question 5: What is the cost of tiling a rectangular plot of land 500 m long and 200 m wide at the rate of ₹8 per hundred sq m.?
Answer:

Given
Length of the rectangular plot of land = 500 m
Breadth of the rectangular plot of land = 200 m
Cost of tiling rectangular plot at 100 m² = ₹8

To find: Cost of tiling the entire rectangular plot
Area of rectangle = l × b
= 500 m × 200 m
= 100000 m²

Therefore, the area of the rectangular plot is 100000 m².

Cost of tiling rectangular plot at 100 m² = ₹8
Cost of tiling 100000 m² = ?
= 100000/100
= 1000 × 8
= ₹8000

Therefore, the cost of tiling the rectangular plot of land is ₹8000.

Question 6: A table-top measures 2 m by 1 m 50 cm. What is its area in square metres?
Answer:

Given
Length of table-top = 2 m
Breadth of table-top = 1 m 50 cm = 1.5 m

To find: Area of table top in m²
Area of rectangle = l × b
= 2 × 1.5
= 3 m²

Therefore, the area of the table-top is 3 m².

Question 7: A room is 4 m long and 3 m 50 cm wide. How many square metres of carpet is needed to cover the floor of the room?
Answer:
Given
Length of the room = 4 m
Breadth of the room = 3 m 50 cm = 3.5 m

To find: Carpet required to floor the room in m²
Area of rectangle = l × b
= 4 × 3.5
= 14 m²

Therefore, 14 m² of carpet is needed to cover the floor of the room.

Question 8: A floor is 5 m long and 4 m wide. A square carpet of sides 3 m is laid on the floor. Find the area of the floor that is not carpeted.
Answer:

Given
Length of the floor = 5 m
Breadth of the floor = 4 m
Length of the side of the carpet = 3 m

To find: Area of the floor than is not carpeted
Area of rectangle = l × b
= 5 m × 4 m
= 20 m²

Area of square = s × s
= 3 m × 3 m
= 9 m²

Area not carpeted = Area of floor - Area of square carpet
= 20 m² - 9 m²
= 11 m²

Therefore, 11 m² of the area of floor is not carpeted.

Question 9: Five square flower beds each of sides 1 m are dug on a piece of land 5 m long and 4 m wide. What is the area of the remaining part of the land?
Answer:

Given
Length of the side of flower beds = 1 m
Number of flower beds = 5
Length of the land = 5 m
Breadth of the land = 4 m

To find: The area of the remaining part of the land
Area of land = ?
Area of rectangle = l × b
= 5 m × 4 m = 20 m²

Area of one flower bed = ?
Area of square = s × s
= 1 m × 1 m = 1 m²

Area of five flower beds = 1 × 5 = 5 m²

Area of the remaining part of the land = Area of land - Area of five flower beds
= 20 m² - 5 m² = 15 m²

Therefore, the area of the remaining part of land is 15 m².

Question 10: By splitting the following figures into rectangles, find their areas (The measures are given in centimetres).

Question 10

Answer:
a)

Question 10 a)

b)

Question 10 b)

Question 11: Split the following shapes into rectangles and find their areas. (The measures are given in centimetres)

Question 11

Answer:
a)

Question 11 a)


b)

Question 11 b)

c)

Question 11 c)

Question 12: How many tiles whose length and breadth are 12 cm and 5 cm respectively will be needed to fit in a rectangular region whose length and breadth are respectively:
a) 100 cm and 144 cm
b) 70 cm and 36 cm
Answer:

a)
Given
Tiles length = 12 cm
Tiles breadth = 5 cm
Length of rectangular region = 100 cm
Length of rectangular region = 144 cm

To find: Tiles required to fit in a rectangular region
Tile area = ?
Area of rectangle = l × b
= 12 cm × 5 cm
= 60 cm²

Rectangular region area = ?
Area of rectangle = l × b
= 144 cm × 100 cm
= 14400 cm²

Tiles required = Area of rectangular region/Area of tile
= 14400/60
= 240 tiles

Therefore, 240 tiles are required to fit in a rectangular region of length 144 cm and breadth 100 cm.

b)
Given
Tiles length = 12 cm
Tiles breadth = 5 cm
Length of rectangular region = 70 cm
Length of rectangular region = 36 cm

To find: Tiles required to fit in a rectangular region
Tile area = ?
Area of rectangle = l × b
= 12 cm × 5 cm
= 60 cm²

Rectangular region area = ?
Area of rectangle = l × b
= 70 cm × 36 cm
= 2520 cm²

Tiles required = Area of rectangular region/Area of tile
= 2520/60
= 42 tiles

Therefore, 42 tiles are required to fit in a rectangular region of length 70 cm and breadth 36 cm.

No comments:

Post a Comment

Also read!

Class 6 Solutions

• Class 7

Class 7 Computer Kips Solutions
Class 7 Gul Mohar English Solutions
English Grammar Class 7
English Writing Skills Class 7
Class 7 Map Pointing Solutions
Class 7 NCERT Civics Solutions
Class 7 NCERT Civics Notes
Class 7 NCERT Civics Extra Questions
Class 7 NCERT Geography Solutions
Class 7 NCERT Geography Notes
Class 7 NCERT Geography Extra Questions
Class 7 NCERT History Solutions
Class 7 NCERT History Notes
Class 7 NCERT History Extra Questions
Class 7 NCERT Maths Solutions
Class 7 NCERT Science Solutions
Class 7 NCERT Science Notes
Class 7 NCERT Science Extra Questions

• Class 8

Class 8 Kips Artificial Intelligence Solutions
Class 8 Gul Mohar English Solutions
English Grammar Class 8
English Writing Skills Class 8
Class 8 Map Pointing Solutions
Class 8 NCERT Civics Solutions
Class 8 NCERT Civics Notes
Class 8 NCERT Civics Extra Questions
Class 8 NCERT Geography Solutions
Class 8 NCERT Geography Notes
Class 8 NCERT Geography Extra Questions
Class 8 NCERT History Solutions
Class 8 NCERT History Notes
Class 8 NCERT History Extra Questions
Class 8 NCERT Maths Solutions
Class 8 NCERT Science Solutions
Class 8 NCERT Science Notes
Class 8 NCERT Science Extra Questions
Class 8 NCERT Science Exemplar
Class 8 NCERT Science MCQs

Class 9 Solutions

• Class 10

Class 10 Kips Artificial Intelligence Solutions
Class 10 NCERT English Solutions
→ Class 10 Map Pointing Solutions
Class 10 NCERT Civics Solutions
Class 10 NCERT Civics Notes
Class 10 NCERT Civics Extra Questions
Class 10 NCERT Geography Solutions
Class 10 NCERT Geography Notes
Class 10 NCERT Geography Extra Questions
Class 10 NCERT History Solutions
→ Class 10 NCERT History Notes
Class 10 NCERT History Extra Questions
Class 10 NCERT Maths Solutions
Class 10 NCERT Science Solutions
Class 10 NCERT Science Notes
Class 10 NCERT Science Extra Questions

• Computer languages
Python Basics

• Extra Activities
Extra Activities

• Extra Knowledge
Extra Information
General Knowledge
Historical Places in India
Latest technology
Physical Sciences
Facts

• Mathematics quick links
Mathematical Terms
Maths Tricks

CONTACT US